Federal Register of Legislation - Australian Government

Primary content

The instrument appoints a member to the Reserve Bank Board for the period 31 July 2021 to 30 July 2026.
Administered by: Treasury
Registered 09 Jul 2021

Commonwealth Coat of Arms of Australia

 

Reserve Bank (Reserve Bank Board Member) Appointment (No. 1) 2021

I, Josh Frydenberg, Treasurer, under paragraph 14(d) of the Reserve Bank Act 1959, appoint Ian Harper AO as a member of the Reserve Bank Board for the period 31 July 2021 to 30 July 2026.

Dated                                       6 July 2021

 

Josh Frydenberg

Treasurer