Federal Register of Legislation - Australian Government

Primary content

This instrument appoints the Chairperson of the Australian Statistics Advisory Council for the period 28 February 2022 to 27 February 2027.
Administered by: Treasury
Registered 19 Nov 2021

Commonwealth Coat of Arms of Australia

 

Australian Bureau of Statistics (Australian Statistics Advisory Council Chairperson) (No. 1) Appointment 2021

I, Michael Sukkar, Assistant Treasurer, Minister for Housing, and Minister for Homelessness, Social and Community Housing, under subsection 19(2) of the Australian Bureau of Statistics Act 1975, appoint Ian Harper AO as the Chairperson of the Australian Statistics Advisory Council, on a part-time basis, for the period 28 February 2022 to 27 February 2027.

Dated               17 November 2021

 

Michael Sukkar

Assistant Treasurer
Minister for Housing
Minister for Homelessness, Social and Community Housing