Federal Register of Legislation - Australian Government

Primary content

This instrument appoints the Chair of the Auditing and Assurance Standards Board for the period 1 July 2021 to 30 June 2022.
Administered by: Treasury
Registered 30 Jun 2021

Commonwealth Coat of Arms of Australia

 

Australian Securities and Investments Commission (Auditing and Assurance Standards Board—Chair) Appointment (No. 1) 2021

I, Michael Sukkar, Assistant Treasurer, Minister for Housing and Minister for Homelessness, Social and Community Housing, under section 236F of the Australian Securities and Investments Commission Act 2001, being satisfied that the person is qualified for appointment in accordance with subsection 236F(4) of that Act, appoint William (Bill) Edge as the Chair of the Auditing and Assurance Standards Board for the period 1 July 2021 to 30 June 2022.

Note:       The Chair of the Auditing and Assurance Board is generally also appointed to the Financial
Reporting Council.  However, William Edge is already a current member of the Financial
Reporting Council whose current term is due to expire on 28 July 2022.

Dated                                       29/06/2021

 

Michael Sukkar

Assistant Treasurer
Minister for Housing
Minister for Homelessness, Social and Community Housing