Federal Register of Legislation - Australian Government

Primary content

Lists as made
This instrument amends the list of threatened species referred to in section 178 of the Environment Protection and Biodiversity Conservation Act 1999 by amending the scientific name of 449 species.
Administered by: Environment
Exempt from sunsetting by the Legislative Instruments Act 2003 s 54(2) item 15
Made 05 Mar 2015
Registered 17 Mar 2015
Tabled HR 18 Mar 2015
Tabled Senate 19 Mar 2015
Date of repeal 19 Mar 2015
Repealed by Division 1 of Part 5A of the Legislative Instruments Act 2003

 

Commonwealth of Australia

 

Amendment to the list of threatened species, threatened ecological communities and key threatening processes under sections 178, 181 and 183 of the
Environment Protection and Biodiversity Conservation Act 1999 (Cth)
(174)

 

I, GEOFF RICHARDSON, delegate for the Minister for the Environment, under section 184(1) (d) of the Environment Protection and Biodiversity Conservation Act 1999 (Cth), amend the list referred to in section 178 of that Act by by updating the names of the listed threatened species:

 

a) species in the critically endangered category:

 

Abutilon julianae a shrub to Abutilon julianae

Acacia cochlocarpa subsp. velutinosa Velvety Spiral Pod Wattle to Acacia cochlocarpa subsp. velutinosa

Acacia unguicula a shrub to Acacia unguicula

Acanthocladium dockeri Spiny Everlasting to Acanthocladium dockeri

Acanthornis magna greeniana Scrubtit (King Island) to Acanthornis magna greeniana

Achyranthes arborescens Chaff Tree, Soft-wood to Achyranthes arborescens

Achyranthes margaretarum a shrub to Achyranthes margaretarum

Adclarkia dawsonensis Boggomoss Snail, Dawson Valley Snail to Adclarkia dawsonensis

Asplenium listeri Christmas Island Spleenwort to Asplenium listeri

Boehmeria australis subsp. australis Tree Nettle, Nettletree to Boehmeria australis subsp. australis

Brachyscias verecundus Ironstone Brachyscias to Brachyscias verecundus

Caladenia anthracina Black-tipped Spider-orchid to Caladenia anthracina

Caladenia campbellii Thick-stem Caladenia to Caladenia campbellii

Caladenia lindleyana Lindley's Spider-orchid to Caladenia lindleyana

Caladenia melanema Ballerina Orchid to Caladenia melanema

Caladenia pallida Rosy Spider-orchid, Pale Spider-orchid to Caladenia pallida

Caladenia procera Carbunup King Spider Orchid to Caladenia procera

Caladenia saggicola Sagg Spider-orchid to Caladenia saggicola

Caladenia sp. Kilsyth South (G.S.Lorimer 1253) Kilsyth South Spider-orchid to Caladenia sp. Kilsyth South (G.S.Lorimer 1253)

Caladenia sylvicola Forest Fingers to Caladenia sylvicola

Caladenia tonellii Robust Fingers to Caladenia tonellii

Calectasia cyanea Blue Tinsel Lily to Calectasia cyanea

Calystegia affinis a creeper to Calystegia affinis

Carcharias taurus east coast population Grey Nurse Shark east coast population to Carcharias taurus east coast population

Cassinia tegulata Avenue Cassinia to Cassinia tegulata

Cherax tenuimanus  Hairy Marron to Cherax tenuimanus 

Cinclosoma punctatum anachoreta Spotted Quail-Mt Lofty Ranges to Cinclosoma punctatum anachoreta

Clematis dubia a creeper to Clematis dubia

Corunastylis ectopa Brindabella Midge-orchid to Corunastylis ectopa

Corunastylis sp. Charmhaven to Corunastylis sp. Charmhaven (NSW 896673)

Daviesia glossosema Maroon-flowered Daviesia to Daviesia glossosema

Dryococelus australis Lord Howe Island Phasmid to Dryococelus australis

Elatostema montanum Mountain Procris a herb to Elatostema montanum

Elymus multiflorus subsp. kingianus Phillip Island Wheat-grass to Elymus multiflorus subsp. kingianus

Epacris limbata Border Heath to Epacris limbata

Epacris stuartii Stuart's Heath to Epacris stuartii

Epthianura crocea macgregori Yellow Chat (Dawson) to Epthianura crocea macgregori

Euphorbia norfolkiana a shrub to Euphorbia norfolkiana

Euphrasia fragosa Shy eyebright, Southport Eyebright to Euphrasia fragosa

Euphrasia gibbsiae subsp. psilantherea an eyebright to Euphrasia gibbsiae subsp. Psilantherea

Galaxias truttaceus hesperius Western Trout Minnow to Galaxias truttaceus hesperius

Genoplesium firthii Firth's Midge-orchid to Genoplesium firthii

Glyphis glyphis Speartooth Shark to Glyphis glyphis

Gyrostemon reticulatus Net-veined Gyrostemon to Gyrostemon reticulatus

Haloragis platycarpa Broad-fruited Haloragis to Haloragis platycarpa

Hibiscus insularis Phillip Island Hibiscus to Hibiscus insularis

Hoplogonus bornemisszai Bornemissza’s stag beetle to Hoplogonus bornemisszai

Litoria lorica Armoured Mistfrog to Litoria lorica

Litoria nyakalensis Mountain Mistfrog to Litoria nyakalensis

Lomatia tasmanica King's Lomatia to Lomatia tasmanica

Mathewsoconcha grayi ms. a snail to Mathewsoconcha grayi ms.

Mathewsoconcha phillipii Phillip Island Helicarionid Snail to Mathewsoconcha phillipii

Mathewsoconcha suteri a snail to Mathewsoconcha suteri

Melicytus latifolius Norfolk Island Mahoe to Melicytus latifolius

Meryta latifolia Shade Tree to Meryta latifolia

Miniopterus schreibersii bassanii Southern Bent-wing Bat to Miniopterus schreibersii bassanii

Muehlenbeckia horrida subsp. abdita  Remote Thorny Lignum to Muehlenbeckia horrida subsp. abdita 

Myoporum obscurum Popwood, Sandlewood, Bastard Ironwood to Myoporum obscurum

Mystivagor mastersi Masters’Charopid Land Snail to Mystivagor mastersi

Nangura spinosa Nangur Spiny Skink to Nangura spinosa

Neopasiphae simplicior a short-tongued bee to Neopasiphae simplicior

Neophema chrysogaster Orange-bellied Parrot to Neophema chrysogaster

Notelaea ipsviciensis Cooneana Olive to Notelaea ipsviciensis

Persoonia pauciflora North Rothbury Persoonia to Persoonia pauciflora

Phebalium daviesii Davies’ Wax-flower, St Helens’ Wax-flower to Phebalium daviesii

Phebalium distans Mt. Berryman Phebalium to Phebalium distans

Phreatia limenophylax Norfolk Island Phreatia to Phreatia limenophylax

Pimelea spinescens subsp. pubiflora Wimmera Rice-flower to Pimelea spinescens subsp. pubiflora

Pimelea spinescens subsp. spinescens Plains Rice-flower, Spiny Rice-flower, Prickly Pimelea to Pimelea spinescens subsp. spinescens

Pipistrellus murrayi Christmas Island Pipistrelle to Pipistrellus murrayi

Pneumatopteris truncata a Christmas Island fern to Pneumatopteris truncata

Potorous gilbertii Gilbert’s Potoroo to Potorous gilbertii

Prasophyllum castaneum Chestnut Leek-orchid to Prasophyllum castaneum

Prasophyllum favonium Western Leek-orchid to Prasophyllum favonium

Prasophyllum incorrectum Golfers Leek-orchid to Prasophyllum incorrectum

Prasophyllum milfordense Milford Leek-orchid to Prasophyllum milfordense

Prasophyllum murfetii an orchid to Prasophyllum murfetii

Prasophyllum olidum Pungent Leek-orchid to Prasophyllum olidum

Prasophyllum perangustum Knocklofty Leek-orchid to Prasophyllum perangustum

Prasophyllum pulchellum Pretty Leek-orchid to Prasophyllum pulchellum

Prasophyllum robustum Robust Leek-orchid to Prasophyllum robustum

Prasophyllum stellatum Ben Lomond Leek-orchid to Prasophyllum stellatum

Prasophyllum taphanyx Graveside Leek-orchid to Prasophyllum taphanyx

Pseudemydura umbrina Western Swamp Tortoise to Pseudemydura umbrina

Pseudocharopa whiteleggei Whitelegge’s Land Snail to Pseudocharopa whiteleggei

Pterodroma arminjoniana Round Island Petrel to Pterodroma arminjoniana

Pterodroma heraldica Herald Petrel to Pterodroma heraldica

Pterostylis bryophila Hindmarsh Valley Greenhood to Pterostylis bryophila

Pterostylis commutata Midland Greenhood to Pterostylis commutata

Pterostylis wapstrarum Fleshy Greenhood to Pterostylis wapstrarum

Quintalia stoddartii Stoddart’s Helicarionid Land Snail to Quintalia stoddartii

Reedia spathacea Reedia to Reedia spathacea

Saccolaimus saccolaimus nudicluniatus Bare-rumped Sheathtail Bat to Saccolaimus saccolaimus nudicluniatus

Synemon plana Golden Sun Moth to Synemon plana

Tetratheca gunnii Shy Susan to Tetratheca gunnii

Thelymitra cyanapicata Dark-tipped Sun-orchid to Thelymitra cyanapicata

Thersites mitchellae Mitchell’s Rainforest Snail to Thersites mitchellae

Wikstroemia australis Kurrajong to Wikstroemia australis

 

b) species in the endangered category:

 

Acanthiza pusilla archibaldi Brown Thornbill (King Island subspecies) to Acanthiza pusilla archibaldi

Accipiter hiogaster natalis Christmas Island Goshawk to Accipiter hiogaster natalis

Anthochaera phrygia Regent Honeyeater to Anthochaera phrygia

Aquila audax fleayi Wedge-tailed Eagle (Tasmanian subspecies) to Aquila audax fleayi

Balaenoptera musculus Blue Whale to Balaenoptera musculus

Bettongia tropica Northern Bettong to Bettongia tropica

Burramys parvus Mountain Pygmy-possum to Burramys parvus

Calyptorhynchus banksii graptogyne South-eastern Red-tailed Black Cockatoo to Calyptorhynchus banksii graptogyne

Calyptorhynchus lathami halmaturinus Glossy Black-Cockatoo (Kangaroo Island subspecies) to Calyptorhynchus lathami halmaturinus

Calyptorhynchus latirostris Carnaby’s Black Cockatoo to Calyptorhynchus latirostris

Caretta caretta Loggerhead Turtle to Caretta caretta

Casuarius casuarius johnsonii Southern Cassowary to Casuarius casuarius johnsonii

Chalcophaps indica natalis Emerald Dove (Christmas Island) to Chalcophaps indica natalis

Chlamydogobius micropterus Elizabeth Springs Goby to Chlamydogobius micropterus

Craterocephalus fluviatilis Murray Hardyhead to Craterocephalus fluviatilis

Croitana aestiva Desert Sand-skipper to Croitana aestiva

Cyanoramphus cookii Norfolk Island Green Parrot to Cyanoramphus cookii

Cyclopsitta diophthalma coxeni Coxen’s Fig-parrot to Cyclopsitta diophthalma coxeni

Dasyornis brachypterus Eastern Bristlebird to Dasyornis brachypterus

Dasyurus hallucatus Northern Quoll to Dasyurus hallucatus

Dasyurus maculatus gracilis Spotted-tailed Quoll or Yarri (North Queensland subspecies) to Dasyurus maculatus gracilis

Dasyurus maculatus maculatus (southeastern mainland population) Spot-tailed Quoll, Spotted-tailed Quoll, Tiger Quoll (southeastern mainland population) to Dasyurus maculatus maculatus (southeastern mainland population)

Dermochelys coriacea Leatherback Turtle to Dermochelys coriacea

Diomedea epomophora sanfordi Northern Royal Albatross to Diomedea epomophora sanfordi

Diomedea exulans amsterdamensis Amsterdam Albatross to Diomedea exulans amsterdamensis

Diomedea exulans exulans Tristan Albatross to Diomedea exulans exulans

Egernia stokesii badia Western Spiny-tailed Skink to Egernia stokesii badia

Elseya lavarackorum Gulf Snapping Turtle to Elseya lavarackorum

Elusor macrurus Mary River Tortoise to Elusor macrurus

Engaeus granulatus Central North Burrowing Crayfish to Engaeus granulatus

Engaeus martigener Furneaux Burrowing Crayfish to Engaeus martigener

Engaeus spinicaudatus Scottsdale Burrowing Crayfish to Engaeus spinicaudatus

Epthianura crocea tunneyi Yellow Chat (Alligator Rivers) to Epthianura crocea tunneyi

Erythrura gouldiae Gouldian Finch to Erythrura gouldiae

Eubalaena australis Southern Right Whale to Eubalaena australis

Eulamprus leuraensis Blue Mountains Water Skink to Eulamprus leuraensis

Eulamprus tympanum marnieae Corangamite Water Skink to Eulamprus tympanum marnieae

Euploea alcathoe enastri Gove Crow Butterfly to Euploea alcathoe enastri

Galaxias auratus Golden Galaxias to Galaxias auratus

Galaxias fontanus Swan Galaxias to Galaxias fontanus

Galaxias fuscus Barred Galaxias to Galaxias fuscus

Galaxias johnstoni Clarence Galaxias to Galaxias johnstoni

Gallirallus philippensis andrewsi Buff-banded Rail (Cocos (Keeling) Island subspecies) to Gallirallus philippensis andrewsi

Geocrinia alba White-bellied Frog to Geocrinia alba

Glyphis garricki Northern River Shark to Glyphis garricki

Gymnobelideus leadbeateri Leadbeater’s Possum to Gymnobelideus leadbeateri

Hipposideros semoni Semon's Leaf-nosed Bat to Hipposideros semoni

Hylacola pyrrhopygia parkeri Chestnut-rumped Heathwren (Mt Lofty Ranges) to Hylacola pyrrhopygia parkeri

Isoodon obesulus obesulus Southern Brown Bandicoot to Isoodon obesulus obesulus

Lagorchestes hirsutus unnamed subsp. Mala or Rufous Hare-wallaby to Lagorchestes hirsutus central Australian subsp.

Lasiorhinus krefftii Northern Hairy-nosed Wombat to Lasiorhinus krefftii

Lathamus discolor Swift Parrot to Lathamus discolor

Lepidochelys olivacea Pacific Ridley to Lepidochelys olivacea

Lerista allanae Allan’s Lerista to Lerista allanae

Lissotes latidens Broad-toothed Stag Beetle to Lissotes latidens

Litoria booroolongensis Booroolong Frog to Litoria booroolongensis

Litoria castanea Yellow-spotted Tree Frog to Litoria castanea

Litoria nannotis Waterfall Frog to Litoria nannotis

Litoria rheocola Common Mistfrog to Litoria rheocola

Litoria spenceri Spotted Tree Frog to Litoria spenceri

Maccullochella ikei Clarence River Cod to Maccullochella ikei

Maccullochella macquariensis Trout Cod to Maccullochella macquariensis

Maccullochella mariensis Mary River Cod to Maccullochella mariensis

Macquaria australasica Macquarie Perch to Macquaria australasica

Macronectes giganteus Southern Giant-Petrel to Macronectes giganteus

Manorina melanotis Black-eared Miner to Manorina melanotis

Melanodryas cucullata melvillensis Hooded Robin (Tiwi Islands) to Melanodryas cucullata melvillensis

Melanotaenia eachamensis Lake Eacham Rainbowfish to Melanotaenia eachamensis

Melomys rubicola Bramble Cay Melomys to Melomys rubicola

Mesodontrachia fitzroyana a land snail to Mesodontrachia fitzroyana

Mixophyes fleayi Fleay’s Frog to Mixophyes fleayi

Mixophyes iteratus Southern Barred Frog to Mixophyes iteratus

Nannoperca oxleyana Oxleyan Pygmy Perch to Nannoperca oxleyana

Neochmia ruficauda ruficauda Star Finch (eastern subspecies) to Neochmia ruficauda ruficauda

Ninox novaeseelandiae undulata Norfolk Island Boobook Owl to Ninox novaeseelandiae undulata

Notoryctes caurinus Karkarratul (Northern Marsupial Mole) to Notoryctes caurinus

Notoryctes typhlops Yitjarritjarri (Southern Marsupial Mole) to Notoryctes typhlops

Onychogalea fraenata Bridled Nailtail Wallaby to Onychogalea fraenata

Papasula abbotti Abbott’s Booby to Papasula abbotti

Paragalaxias mesotes Arthurs Paragalaxias to Paragalaxias mesotes

Parantechinus apicalis Dibbler to Parantechinus apicalis

Pardalotus quadragintus Forty-spotted Pardalote to Pardalotus quadragintus

Perameles bougainville bougainville Western Barred Bandicoot (Shark Bay) to Perameles bougainville bougainville

Perameles gunnii unnamed subsp. Eastern Barred Bandicoot (mainland) to Perameles gunnii Victorian subsp.

Petaurus gracilis Mahogany Glider to Petaurus gracilis

Petrogale persephone Proserpine Rock-wallaby to Petrogale persephone

Pezoporus occidentalis Night Parrot to Pezoporus occidentalis

Phascogale calura Red-tailed Phascogale to Phascogale calura

Philoria frosti Baw Baw Frog to Philoria frosti

Placostylus bivaricosus Lord Howe Flax Snail to Placostylus bivaricosus

Poephila cincta cincta Black-throated Finch (southern) to Poephila cincta cincta

Potorous longipes Long-footed Potoroo to Potorous longipes

Psephotus chrysopterygius Golden-shouldered Parrot to Psephotus chrysopterygius

Pseudomys fumeus Konoom or Smoky Mouse to Pseudomys fumeus

Pseudomys oralis Hastings River Mouse to Pseudomys oralis

Psophodes nigrogularis nigrogularis Western Whipbird (western heath subspecies) to Psophodes nigrogularis nigrogularis

Pterodroma leucoptera leucoptera Gould’s Petrel to Pterodroma leucoptera leucoptera

Rhinolophus philippinensis (large form) Greater Large-eared Horseshoe Bat to Rhinolophus philippinensis (large form)

Rostratula australis Australian Painted Snipe to Rostratula australis

Sarcophilus harrisii Tasmanian Devil to Sarcophilus harrisii

Scaturiginichthys vermeilipinnis Red-finned Blue-eye to Scaturiginichthys vermeilipinnis

Semotrachia euzyga a land snail to Semotrachia euzyga

Sinumelon bednalli a land snail to Sinumelon bednalli

Sminthopsis aitkeni Kangaroo Island Dunnart to Sminthopsis aitkeni

Sminthopsis douglasi Julia Creek Dunnart to Sminthopsis douglasi

Sminthopsis psammophila Sandhill Dunnart to Sminthopsis psammophila

Spicospina flammocaerulea Sunset Frog to Spicospina flammocaerulea

Sterna vittata bethunei Antarctic Tern (New Zealand subspecies) to Sterna vittata bethunei

Stipiturus malachurus intermedius Mount Lofty Southern Emu-wren to Stipiturus malachurus intermedius

Stipiturus mallee Mallee Emu-wren to Stipiturus mallee

Taudactylus eungellensis Eungella Day Frog to Taudactylus eungellensis

Taudactylus rheophilus Tinkling Frog to Taudactylus rheophilus

Thalassarche chrysostoma Grey-headed Albatross to Thalassarche chrysostoma

Thalassarche eremita Chatham Albatross to Thalassarche eremita

Tiliqua adelaidensis Adelaide Blue-tongue Lizard to Tiliqua adelaidensis

Turdus poliocephalus erythropleurus Island Thrush (Christmas Island) to Turdus poliocephalus erythropleurus

Turnix olivii Buff-breasted Button-quail to Turnix olivii

Tympanocryptis pinguicolla Grassland Earless Dragon to Tympanocryptis pinguicolla

Tyto novaehollandiae melvillensis Masked Owl (Tiwi Islands) to Tyto novaehollandiae melvillensis

Zearaja maugeana Maugean Skate, Port Davey Skate to Zearaja maugeana

Zyzomys palatalis Carpentarian Rock-rat to Zyzomys palatalis

Zyzomys pedunculatus Central Rock-rat to Zyzomys pedunculatus

 

c) species in the vulrerable category:

 

Amytornis modestus Thick-billed Grasswren (eastern subspecies) to Amytornis modestus

Anomalopus mackayi Long-legged Worm-skink to Anomalopus mackayi

Anous tenuirostris melanops Lesser Noddy to Anous tenuirostris melanops

Aprasia parapulchella Pink-tailed Worm-lizard to Aprasia parapulchella

Aprasia pseudopulchella Flinders Ranges Worm-lizard to Aprasia pseudopulchella

Aprasia rostrata rostrata Hermite Island Worm-lizard to Aprasia rostrata rostrata

Arctocephalus tropicalis Subantarctic Fur Seal to Arctocephalus tropicalis

Astacopsis gouldi Tasmanian Giant Freshwater Crayfish to Astacopsis gouldi

Atrichornis clamosus Noisy Scrub-bird to Atrichornis clamosus

Balaenoptera borealis Sei Whale to Balaenoptera borealis

Balaenoptera physalus Fin Whale tio Balaenoptera physalus

Bettongia lesueur lesueur Boodie or Burrowing Bettong (Shark Bay) to Bettongia lesueur lesueur

Bettongia lesueur unnamed subsp.Boodie or Burrowing Bettong (Barrow and Boodie Islands) to Bettongia lesueur Barrow and Boodie Islands subsp.

Cacatua pastinator pastinator Western Long-billed Corella (southern subspecies) to Cacatua pastinator pastinator

Calyptorhynchus baudinii Baudin’s Black Cockatoo to Calyptorhynchus baudinii

Carcharias taurus west coast population Grey Nurse Shark west coast population to Carcharias taurus west coast population

Carcharodon carcharias Great White Shark to Carcharodon carcharias

Cereopsis novaehollandiae grisea Recherche Cape Barren Goose to Cereopsis novaehollandiae grisea

Chalinolobus dwyeri Large-eared Pied Bat to Chalinolobus dwyeri

Chelonia mydas Green Turtle to Chelonia mydas

Chlamydogobius squamigenus Edgbaston Goby to Chlamydogobius squamigenus

Christinus guentheri Lord Howe Island Gecko to Christinus guentheri

Coeranoscincus reticulatus Three-toed Snake-tooth Skink to Coeranoscincus reticulatus

Conilurus penicillatus Brush-tailed Rabbit-rat to Conilurus penicillatus

Conospermum hookeri (Tasmanian Smoke-bush) to Conospermum hookeri

Ctenophorus yinnietharra Yinnietharra Rock-dragon to Ctenophorus yinnietharra

Ctenotus angusticeps Airlie Island Ctenotus to Ctenotus angusticeps

Ctenotus lancelini Lancelin Island Skink to Ctenotus lancelini

Ctenotus zastictus Hamelin Ctenotus to Ctenotus zastictus

Dasycercus cristicauda Mulgara to Dasycercus cristicauda

Dasyornis longirostris Western Bristlebird to Dasyornis longirostris

Dasyuroides byrnei Kowari to Dasyuroides byrnei

Dasyurus geoffroii Chuditch to Dasyurus geoffroii

Dasyurus maculatus maculatus (Tasmanian population) Spot-tailed Quoll, Spotted-tailed Quoll, Tiger Quoll (Tasmanian population) to Dasyurus maculatus maculatus (Tasmanian population)

Delma impar Striped Legless Lizard to Delma impar

Delma mitella Legless Lizard to Delma mitella

Delma torquata Collared Delma to Delma torquata

Denisonia maculata Ornamental Snake to Denisonia maculata

Diomedea epomophora epomophora Southern Royal Albatross to Diomedea epomophora epomophora

Diomedea exulans antipodensis Antipodean Albatross to Diomedea exulans antipodensis

Diomedea exulans gibsoni Gibson’s Albatross to Diomedea exulans gibsoni

Diomedea exulans Wandering Albatross to Diomedea exulans

Egernia rugosa Yakka Skink to Egernia rugosa

Egernia stokesii aethiops Baudin Island Spiny-tailed Skink to Egernia stokesii aethiops

Engaeus orramakunna Mt Arthur Burrowing Crayfish to Engaeus orramakunna

Engaeus yabbimunna Burnie Burrowing Crayfish to Engaeus yabbimunna

Eretmochelys imbricata Hawksbill Turtle to Eretmochelys imbricata

Erythrotriorchis radiatus Red Goshawk to Erythrotriorchis radiatus

Falcunculus frontatus whitei Crested Shrike-tit (northern subspecies) to Falcunculus frontatus whitei

Fregata andrewsi Christmas Island Frigatebird to Fregata andrewsi

Fregetta grallaria grallaria White-bellied Storm-petrel (Australasian subspecies) to Fregetta grallaria grallaria

Furina dunmalli Dunmall’s Snake to Furina dunmalli

Galaxias parvus Swamp Galaxias to Galaxias parvus

Galaxias tanycephalus Saddled Galaxias to Galaxias tanycephalus

Galaxiella pusilla Dwarf Galaxias to Galaxiella pusilla

Gallirallus sylvestris Lord Howe Woodhen to Gallirallus sylvestris

Geocrinia vitellina Orange-bellied Frog to Geocrinia vitellina

Geophaps scripta scripta Squatter Pigeon (southern subspecies) to Geophaps scripta scripta

Geophaps smithii blaauwi Partridge Pigeon (western subspecies) to Geophaps smithii blaauwi

Geophaps smithii smithii Partridge Pigeon (eastern subspecies) to Geophaps smithii smithii

Halobaena caerulea Blue Petrel to Halobaena caerulea

Heleioporus australiacus Giant Burrowing Frog to Heleioporus australiacus

Hoplocephalus bungaroides Broad-headed Snake to Hoplocephalus bungaroides

Isoodon auratus auratus Golden Bandicoot (mainland) to Isoodon auratus auratus

Isoodon auratus barrowensis Golden Bandicoot (Barrow Island) to Isoodon auratus barrowensis

Isoodon obesulus nauticus Southern Brown Bandicoot (Nuyts Archipelago) to Isoodon obesulus nauticus

Kermadec Petrel (western subspecies) to Pterodroma neglecta neglecta

Lagorchestes conspicillatus conspicillatus Spectacled Hare-wallaby (Barrow Island) to Lagorchestes conspicillatus conspicillatus

Lagorchestes hirsutus bernieri Rufous Hare-wallaby (Bernier Island) to Lagorchestes hirsutus bernieri

Lagorchestes hirsutus dorreae Rufous Hare-wallaby (Dorre Island) to Lagorchestes hirsutus dorreae

Lagostrophus fasciatus fasciatus Banded Hare-wallaby or Marnine or Munning to Lagostrophus fasciatus fasciatus

Leipoa ocellata Malleefowl to Leipoa ocellata

Lepidium ginninderrense (Ginninderra Peppercress) to Lepidium ginninderrense

Leporillus conditor Wopilkara or Greater Stick-nest Rat to Leporillus conditor

Lerista vittata Mount Cooper Striped Lerista to Lerista vittata

Leucocarbo atriceps nivalis Heard Shag to Leucocarbo atriceps nivalis

Leucocarbo atriceps purpurascens Macquarie Shag to Leucocarbo atriceps purpurascens

Liasis olivaceus barroni Olive Python (Pilbara subspecies) to Liasis olivaceus barroni

Litoria aurea Green and Golden Bell Frog to Litoria aurea

Litoria littlejohni Littlejohn’s Tree Frog to Litoria littlejohni

Litoria olongburensis Wallum Sedge Frog to Litoria olongburensis

Litoria piperata Peppered Tree Frog to Litoria piperata

Litoria raniformis Southern Bell Frog to Litoria raniformis

Litoria verreauxii alpina Alpine Tree Frog to Litoria verreauxii alpina

Maccullochella peelii Murray Cod, Cod, Goodoo to Maccullochella peelii

Macronectes halli Northern Giant-Petrel to Macronectes halli

Macropus robustus isabellinus Barrow Island Euro to Macropus robustus isabellinus

Macrotis lagotis Greater Bilby to Macrotis lagotis

Malurus coronatus coronatus Purple-crowned Fairy-wren (western subspecies) to Malurus coronatus coronatus

Malurus leucopterus edouardi Barrow Island Black-and-white Fairy-wren to Malurus leucopterus edouardi

Malurus leucopterus leucopterus Dirk Hartog Black-and-white Fairy-wren to Malurus leucopterus leucopterus

Megaptera novaeangliae Humpback Whale to Megaptera novaeangliae

Megascolides australis Giant Gippsland Earthworm to Megascolides australis

Mesembriomys macrurus Golden-backed Tree-rat to Mesembriomys macrurus

Milyeringa veritas Blind Gudgeon to Milyeringa veritas

Mirounga leonina Southern Elephant Seal toMirounga leonina

Mixophyes balbus Stuttering Frog to Mixophyes balbus

Mogurnda clivicola Flinders Range Gudgeon to Mogurnda clivicola

Myrmecobius fasciatus Numbat to Myrmecobius fasciatus

Nannatherina balstoni Balston’s Pygmy Perch to Nannatherina balstoni

Nannoperca obscura Yarra Pygmy Perch to Nannoperca obscura

Nannoperca variegata Ewens Pygmy Perch to Nannoperca variegata

Natator depressus Flatback Turtle to Natator depressus

Neoceratodus forsteri Australian Lungfish, Queensland Lungfish to Neoceratodus forsteri

Neochmia phaeton evangelinae Crimson Finch (white-bellied subspecies) to Neochmia phaeton evangelinae

Neophoca cinerea Australian Sea-lion to Neophoca cinerea

Ninox natalis Christmas Island Hawk-owl to Ninox natalis

Niveoscincus palfreymani Pedra Branca Skink to Niveoscincus palfreymani

Notechis scutatus ater Krefft’s Tiger Snake (Flinders Ranges, SA) to Notechis scutatus ater

Notomys aquilo Northern Hopping-mouse to Notomys aquilo

Notomys fuscus Wilkinti or Dusky Hopping-mouse to Notomys fuscus

Nyctophilus corbeni Eastern Long-eared Bat to Nyctophilus corbeni

Oligosoma lichenigera Lord Howe Island Skink to Oligosoma lichenigera

Ophidiocephalus taeniatus Bronzeback Snake-lizard to Ophidiocephalus taeniatus

Ophisternon candidum Blind Cave Eel Ophisternon candidum

Pachycephala pectoralis xanthoprocta Golden Whistler (Norfolk Island subspecies) to Pachycephala pectoralis xanthoprocta

Pachycephala rufogularis Red-lored Whistler to Pachycephala rufogularis

Pachyptila turtur subantarctica Fairy Prion (southern subspecies) toPachyptila turtur subantarctica

Paragalaxias dissimilis Shannon Paragalaxias to Paragalaxias dissimilis

Paragalaxias eleotroides Great Lake Paragalaxias to Paragalaxias eleotroides

Paralucia spinifera Bathurst Copper Butterfly to Paralucia spinifera

Pedionomus torquatus Plains-wanderer to Pedionomus torquatus

Perameles gunnii gunnii Eastern Barred Bandicoot (Tasmania) to Perameles gunnii gunnii

Petaurus australis unnamed subsp. Fluffy Glider or Yellow-bellied Glider (Wet Tropics) to Petaurus australis Wet Tropics subsp.

Petrogale lateralis hacketti Recherche Rock-wallaby to Petrogale lateralis hacketti

Petrogale lateralis lateralis Black-flanked Rock-wallaby to Petrogale lateralis lateralis

Petrogale lateralis MacDonnell Ranges race Warru or Black-footed Rock-wallaby (MacDonnell Ranges race) to Petrogale lateralis MacDonnell Ranges race

Petrogale lateralis West Kimberley race Black-footed Rock-wallaby (West Kimberley race) to Petrogale lateralis West Kimberley race

Petrogale penicillata Brush-tailed Rock-wallaby to Petrogale penicillata

Petrogale xanthopus xanthopus Yellow-footed Rock-wallaby (South Australia and New South Wales) to Petrogale xanthopus xanthopus

Petroica multicolor multicolor Scarlet Robin (Norfolk Island subspecies) to Petroica multicolor multicolor

Phoebetria fusca Sooty Albatross to Phoebetria fusca

Polytelis alexandrae Alexandra’s Parrot to Polytelis alexandrae

Polytelis anthopeplus monarchoides Regent Parrot (eastern) to Polytelis anthopeplus monarchoides

Polytelis swainsonii Superb Parrot to Polytelis swainsonii

Potorous tridactylus tridactylus Long-nosed Potoroo (south-east mainland) to Potorous tridactylus tridactylus

Pristis zijsron Green Sawfish to Pristis zijsron

Prototroctes maraena Australian Grayling to Prototroctes maraena

Pseudantechinus mimulus Carpentarian Antechinus to Pseudantechinus mimulus

Pseudocheirus occidentalis Western Ringtail Possum to Pseudocheirus occidentalis

Pseudomugil mellis Honey Blue-eye to Pseudomugil mellis

Pseudomys australis Plains Rat to Pseudomys australis

Pseudomys fieldi Djoongari to Pseudomys fieldi

Pseudomys pilligaensis Pilliga Mouse to Pseudomys pilligaensis

Pseudomys shortridgei Pseudophryne covacevichae Magnificent Brood Frog to Pseudophryne covacevichae Dayang or Heath Rat to Pseudomys shortridgei

Psophodes nigrogularis leucogaster Western Whipbird (eastern subspecies) to Psophodes nigrogularis leucogaster

Pterodroma mollis Soft-plumaged Petrel to Pterodroma mollis

Pteropus conspicillatus Spectacled Flying-fox to Pteropus conspicillatus

Pteropus poliocephalus Grey-headed Flying-fox to Pteropus poliocephalus

Ramphotyphlops exocoeti Christmas Island Blind Snake to Ramphotyphlops exocoeti

Rheodytes leukops Fitzroy Tortoise to Rheodytes leukops

Rhincodon typus Whale shark to Rhincodon typus

Rhinonicteris aurantia (Pilbara form) Pilbara Leaf-nosed Bat to Rhinonicteris aurantia (Pilbara form)

Setonix brachyurus Quokka to Setonix brachyurus

Sminthopsis butleri Butler’s Dunnart to Sminthopsis butleri

Sterna vittata vittata Antarctic Tern (Indian and Atlantic Ocean subspecies) to Sterna vittata vittata

Stipiturus malachurus parimeda Eyre Peninsula Southern Emu-wren to Stipiturus malachurus parimeda

Strepera graculina crissalis Lord Howe Island Currawong to Strepera graculina crissalis

Thalassarche bulleri Buller’s Albatross to Thalassarche bulleri

Thalassarche carteri Indian Yellow-nosed Albatross to Thalassarche carteri

Thalassarche cauta cauta Shy Albatross to Thalassarche cauta cauta

Thalassarche cauta salvini Salvin’s Albatross to Thalassarche cauta salvini

Thalassarche cauta steadi White-capped Albatross to Thalassarche cauta steadi

Thalassarche melanophris Black-browed Albatross to Thalassarche melanophris

Thalassarche melanophris impavida Campbell Albatross to Thalassarche melanophris impavida

Turnix melanogaster Black-breasted Button-quail to Turnix melanogaster

Turnix varius scintillans Albrolhos Painted Button-quail to Turnix varius scintillans

Tyto novaehollandiae kimberli Masked owl (northern subspecies) to Tyto novaehollandiae kimberli

Uvidicolus sphyrurus Border Thick-tailed Gecko to Uvidicolus sphyrurus

Vombatus ursinus ursinus Common Wombat (Bass Strait) to Vombatus ursinus ursinus

Xeromys myoides False Water-rat to Xeromys myoides

Zyzomys maini Arnhem Rock-rat to Zyzomys maini

 

d) species in the conservation dependent category

 

Galeorhinus galeus School Shark to Galeorhinus galeus

Hoplostethus atlanticus Orange Roughy to Hoplostethus atlanticus

Rexea solandri (eastern Australian population) Gemfish to Rexea solandri (eastern Australian population)

 

e) species in the extinct in the wild category

 

Galaxias pedderensis Pedder Galaxias to Galaxias pedderensis

 

f) species in the extinct category

 

Aplonis fusca Norfolk Island Starling to Aplonis fusca

Bettongia gaimardi gaimardi Eastern Bettong (mainland) to Bettongia gaimardi gaimardi

Bettongia lesueur graii Boodie or Burrowing Bettong (inland) to Bettongia lesueur graii

Bettongia penicillata penicillata Brush-tailed Bettong (south-east mainland) to Bettongia penicillata penicillata

Caloprymnus campestris Desert Rat-kangaroo to Caloprymnus campestris

Chaeropus ecaudatus Pig-footed Bandicoot to Chaeropus ecaudatus

Columba vitiensis godmanae Lord Howe Pigeon to Columba vitiensis godmanae

Conilurus albipes White-footed Rabbit-rat to Conilurus albipes

Cyanoramphus novaezelandiae erythrotis Macquarie Island Parakeet to Cyanoramphus novaezelandiae erythrotis

Cyanoramphus novaezelandiae subflavescens Lord Howe Parakeet to Cyanoramphus novaezelandiae subflavescens

Dasyornis broadbenti litoralis Rufous Bristlebird (western) to Dasyornis broadbenti litoralis

Dromaius ater King Island Emu to Dromaius ater

Dromaius baudinianus Kangaroo Island Emu to Dromaius baudinianus

Dromaius novaehollandiae diemenensis Emu (Tasmanian subspecies) to Dromaius novaehollandiae diemenensis

Gallirallus philippensis macquariensis Macquarie Island Rail to Gallirallus philippensis macquariensis

Gerygone insularis Lord Howe Warbler to Gerygone insularis

Hemiphaga novaeseelandiae spadicea New Zealand Pigeon (Norfolk Island race) to Hemiphaga novaeseelandiae spadicea

Lagorchestes asomatus Central Hare-wallaby to Lagorchestes asomatus

 

Lagorchestes hirsutus hirsutus Rufous Hare-wallaby (south-west mainland) to Lagorchestes hirsutus hirsutus

Lagorchestes leporides Eastern Hare-wallaby to Lagorchestes leporides

Lagostrophus fasciatus albipilis Banded Hare-wallaby (mainland) to Lagostrophus fasciatus albipilis

Lalage leucopyga leucopyga Norfolk Island Long-tailed Triller to Lalage leucopyga leucopyga

Leporillus apicalis Lesser Stick-nest Rat to Leporillus apicalis

Lewinia pectoralis clelendi Lewin’s Water Rail (western race) to Lewinia pectoralis clelendi

Macropus eugenii eugenii Tammar Wallaby (South Australia) to Macropus eugenii eugenii

Macropus greyi Toolache Wallaby to Macropus greyi

Macrotis leucura Lesser Bilby to Macrotis leucura

Nestor productus Norfolk Island Kaka to Nestor productus

Ninox novaeseelandiae albaria Lord Howe Boobook Owl to Ninox novaeseelandiae albaria

Notomys amplus Short-tailed Hopping-mouse to Notomys amplus

Notomys longicaudatus Long-tailed Hopping-mouse to Notomys longicaudatus

Notomys macrotis Big-eared Hopping-mouse to Notomys macrotis

Notomys mordax Darling Downs Hopping-mouse to Notomys mordax

Nyctophilus howensis Lord Howe Long-eared Bat to Nyctophilus howensis

Onychogalea lunata Crescent Nailtail Wallaby to Onychogalea lunata

Perameles bougainville fasciata Western Barred Bandicoot (mainland) to Perameles bougainville fasciata

Perameles eremiana Desert Bandicoot to Perameles eremiana

Porphyrio albus White Gallinule to Porphyrio albus

Potorous platyops Broad-faced Potoroo to Potorous platyops

Psephotus pulcherrimus Paradise Parrot to Psephotus pulcherrimus

Pseudomys gouldii Gould’s Mouse to Pseudomys gouldii

Rattus macleari Christmas Island Rat to Rattus macleari

Rattus nativitatis Christmas Island Rat to Rattus nativitatis

Rheobatrachus silus Gastric-brooding Frog to Rheobatrachus silus

Rheobatrachus vitellinus Eungella Gastric-brooding Frog to Rheobatrachus vitellinus

Rhipidura fuliginosa cervina Lord Howe Fantail to Rhipidura fuliginosa cervina

Taudactylus acutirostris Sharp-snouted Day Frog to Taudactylus acutirostris

Taudactylus diurnus Southern Day Frog to Taudactylus diurnus

Thylacinus cynocephalus Thylacine to Thylacinus cynocephalus

Turdus poliocephalus poliocephalus Norfolk Island Thrush to Turdus poliocephalus poliocephalus

Turdus poliocephalus vinitinctus Lord Howe Vinous-tinted Thrush to Turdus poliocephalus vinitinctus

Zosterops albogularis Norfolk Island Silvereye to Zosterops albogularis

Zosterops strenuus Robust White-eye to Zosterops strenuus

 

 

 

Geoff Richardson

………………………………………………………………………………….

Delegate for the Minister for the Environment

 

 

Dated …5th …… March…….2015........