Federal Register of Legislation - Australian Government

Primary content

Bookmark

This gazette
Administered by: Department of the House of Representatives
Published Date 06 Jan 2014

 

THE PARLIAMENT OF THE COMMONWEALTH OF AUSTRALIA

____________________________________

HOUSE OF REPRESENTATIVES

____________________________

 

 

Parliament House

Canberra, 6 January 2014

 

I HEREBY notify that, pursuant to the provisions of the Constitution of the Commonwealth of Australia, I have this day issued a writ for the election of a Member to serve in the House of Representatives for the electoral division of Griffith in the place of the Hon Kevin Rudd, resigned.

The following dates have been fixed for the purposes of the election:

Close of rolls                                    Monday, 13 January 2014

Date of nominations                        Thursday, 16 January 2014

Declaration of nominations              Friday, 17 January 2014

Date of polling                                 Saturday, 8 February 2014

Return of writs                                 On or before Wednesday,

                                                               16 April 2014.

 

 

THE HON BRONWYN BISHOP MP

Speaker of the House of Representatives