Federal Register of Legislation - Australian Government

Primary content

Bookmark

This gazette
Administered by: Governor-General and Commander-in-Chief
Published Date 05 Aug 2013

 

 

 

 


PROCLAMATION

 

 

I, QUENTIN ALICE LOUISE BRYCE, Governor-General of the

Commonwealth of Australia, acting under section 5 of the Constitution:

 

·        prorogue the Parliament from 5.29 pm on Monday, 5 August 2013, until

Saturday, 7 September 2013; and

 

·        dissolve the House of Representatives at 5.30 pm on Monday,

5 August 2013.

 

Signed and sealed with

the Great Seal of Australia

on          4th       August 2013

 

L.S.

Quentin Bryce

 

Governor-General

 

By Her Excellency's Command

 

 

K Rudd

 

Prime Minister